akceptujemy płatności kartami kredytowymi

Nadmierna potliwość skóry

Nadmierna potliwość skóry (hyperhydroza) może dotyczyć całego ciała lub tylko niektórych okolic. Dla wielu pacjentów jest problemem nie tylko kosmetycznym. Często staje się przyczyną ograniczonych kontaktów osobistych i zawodowych, prowadzących do kompleksów. Tacy pacjenci są źle postrzegani przez otoczenie, które uważa, że po prostu o siebie nie dbają. Dolegliwość jest bez wątpienia uciążliwa i krępująca.
Proces pocenia jest zjawiskiem fizjologicznym niezwykle ważnym w termoregulacji. Dzięki temu nasz ustrój nie ulega przegrzaniu. Wydzielanie potu zależy od układu nerwowego, zwłaszcza układu współczulnego. Wzmożone wydzielanie potu w obrębie dłoni, stóp oraz pach - niedogodność z którą często pacjenci zgłaszają się do dermatologa jest spowodowana nieprawidłową regulacją funkcji gruczołów potowych w obrębie układu nerwowego. Najczęściej wywołują je różne czynniki emocjonalne, nie tylko stres czy strach, ale także radość.
Jak dotychczas nie znaleziono skutecznych i radykalnych metod leczenia.
Od ponad dziesięciu lat w leczeniu hyperhydrozy dłoni, stóp i pach stosuje się toksynę botulinową. Poraża ona zakończenia nerwowe powodując odnerwienie gruczołów potowych i blokowanie wydzielania potu. Zabieg jest uznawany za skuteczny i bezpieczny, ale nie jest trwały. Przeciętnie czas utrzymywania się efektów leczenia wynosi ok. 3-4 miesięcy.
Dla utrzymania efektu zabiegi muszą być regularnie powtarzane.

« powrót

webdesign: cs